Steroidlerin yararları ve zararları

Bu bölüm steroidlerin yararları ve yan etkilerine odaklanacaktır. İlk adım, steroid türlerini ve kullanılmaları gereken sırayı bilmektir.
Anabolik steroidlerle ilişkili sayısız fayda ve yan etki vardır, ancak genellikle bu iki konu diğer tüm hususlardan daha ağır basar.
Faydaları şunları içerir: artan kas boyutu, artan güç, azalan vücut yağı, olası yaralanma önleme, gelişmiş kan lipidleri (trigliseritler ve HDL), artan libido (erkek). Yan etkiler şunları içerebilir: akne, erkek tipi kellik veya saç dökülmesi (özellikle kadınlar tarafından alındığında), kilo alımı, yüksek kolesterol veya yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler problemler.

Anabolik steroidler, testosteron gibi erkek seks hormonlarının etkilerini taklit eden sentetik maddelerdir. Kas büyümesini ve dokuların yenilenmesini uyaran protein sentezini teşvik ederler.
Steroidler genellikle performans geliştirme ve vücut geliştirme için kullanılır. Ayrıca anemi, bazı metabolik hastalıklar ve çeşitli diğer tıbbi durumları tedavi etmek için de kullanılabilirler.
En yaygın steroid türleri anabolik-androjenik steroidlerdir (AAS). Bu ilaçlar, doğal erkeklik hormonu testosterona benzer bir etkiye sahiptir.
Aşağıdakiler dahil olmak üzere farklı AAS türleri vardır:

  • oral AAS – ağızdan alınır veya kas dokusuna enjekte edilir;
  • enjekte edilebilir AAS – kas dokusuna enjeksiyon olarak verilir;
  • deri yamaları – zamanla ilacı serbest bırakmak için deriye yerleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.